Siracusa városát a korábbi évszázadokban két nagyobb földrengés pusztította el. A 17. századi romba dőlés örökös változást idézett elő a város arculatában és az egész Val di Noto nevet viselő földrajzi régióban. Az elpusztult városok a szicíliai barokk stílusban épültek újjá, ez Dél-Olaszország a legjellemzőbb művészeti vonás.
Ma 125 000 fő lakosa van Siracusának. A turistákat a sok szép látványosság és a nevezetes történelmi helyszín vonzza ide, köztük a neves Dionüsziosz füle,mely egy nagyon érdekes barlang.
Ókori emlékek sorában igen jelentős az Apollón temploma, érdekessége, hogy a bizánci idők alatt keresztény templomként, az arab uralom alatt viszont mecsetként használták. Az Arethusza szökőkútja Ortygia szigetén található. A legenda úgy tartja, hogy Arethusa nimfa, aki Alpheusz elől menekült, itt talált menedékre. A városban látható színház, melynek caveája a leghatalmasabb azok között amit az ókori görögök valaha is építettek. A színház 67 sorból áll, 9 része van, és 8 folyosója. Az épületnek a színtéréből és a zsöllye kis része maradt meg. A színház mellett található a latomìe, a kőfejtő. A római amfiteátrumot különös módon részben a sziklás talajba vájták. A színtér közepén egy téglalap alakú mély részlet látható, melyben a díszlet gépezetei voltak elhelyezve.
Az Arkhimédész sírköve melyet két dór oszlop díszít a Groticelli nekropoliszban található.
A mitológiából is ismert Kr.e. a hatodik században épült olümpiai Zeusz temploma a várostól három kilométerre található. Nagyon jó alkalom a megtekintése egy kirándulás szervezésében.
Siracusa városában számtalan különböző igen korai századból fennmaradt szebbnél-szebb templom és katedrális található.
Santa Lucia bazilikája az alatta húzódó katakombákkal egy bizánci korból fennmaradt templom, mely a hagyomány szerint 303-ban, Szent Lúcia mártíromságának helyszínén épült a 15.-16. században. Ami még látható belőle az a kapuzat három, félkör alakú apszissal.